Żywienie u psów

Protazy12
Posty: 19
Rejestracja: 03 sie 2015, 18:17

Żywienie u psów

Postautor: Protazy12 » 08 lis 2015, 20:14

W żywieniu psa należy zwrócić uwagę na kwestię stałości składu pokarmu (pod względem zawartości substancji odżywczych), ponieważ nagłe zmiany pożywienia, czyli jego urozmaicenie (np. jednego dnia mięso z ziemniakami, a drugiego ryba z ryżem) są częstą przyczyną zaburzeń pokarmowych, objawiających się w postaci biegunek i wymiotów, które, powtarzając się, mogą wywoływać trwałe zmiany w przewodzie pokarmowym. Opinia, że psy wymagają urozmaiconych posiłków jest jedynie przeniesieniem potrzeb żywieniowych człowieka na czworonoga. Zarówno budowa przewodu pokarmowego, jak i metabolizm psa różnią się w istotny sposób od wszystkożernego człowieka czy świni. Pies jest naturalnie przystosowany do zjadania węższego spektrum pokarmu niż człowiek. Jego przodkowie - wilki - żywią się głównie kilkoma gatunkami upolowanych zwierząt. W toku udomowienia – jak już wspomniano - pies stał się żywieniowo zdecydowanie bardziej elastyczny, lecz w dalszym ciągu bardzo daleko mu do wszystkożernych zwierząt pod względem potrzeby i akceptacji różnorodności pokarmowej. Każda gwałtowna zmiana pokarmu może powodować zaburzenia trawienne, co zresztą wykazano w badaniach.[2] Przewód pokarmowy psa jest relatywnie krótki (tabela poniżej), a czas pasażu treści pokarmowej przez jelita wynosi od 12 do 30 godzin – zdecydowanie mniej niż u ludzi, u których trwa on od 30 godzin do 5 dni. Te różnice przekładają się na fakt, że jedynie stabilny skład pokarmu podawanego codziennie w tej samej formie zwiększa komfort trawienny i poprawia samopoczucie psa oraz zmniejsza ryzyko biegunek, a co za tym idzie chorób.
długość jelita cienkiego długość jelita grubego

pies 1,7-6 m 0,3-1 m
kot 1-1,7 m 0,3-0,4 m
człowiek 6-6,5 m 1,5 m


/psy.24.pl/

ThomasKa
Posty: 1
Rejestracja: 26 lis 2015, 1:18

Zywienie u psow

Postautor: ThomasKa » 13 gru 2015, 21:17

Nowotwor sledziony u psow wystepuje dosc czesto okolo 7 wszystkich nowotworow.
Wywodzi sie najczesciej z blony wewnetrznej naczyn krwionosnych sledziony naczyniomiesak krwionosny. Tworzy obszerna mase tkankowa w sledzionie i niestety daje liczne przerzuty droga krwionosna- glownie do pluc, watroby, serca , kosci.
Rasy predysponowane to m. in. Owczarek Niemiecki i Golden Retriever. Choruja zazwyczaj psy starsze pow. 8 lat, glownie samce.
Na poczatku choroby brak jest objawow klinicznych.Wraz ze wzrostem guza pojawiaja sie pierwsze objawy: brak apetytu, wychudzenie. Gdy guz jest juz znacznych rozmiarow obserwujemy powiekszenie powlok brzusznych, gdy guz uciska na okoliczne narzady moga wystapic wymioty lub niechec do ruchu.
Guz moze ulec peknieciu- w przypadku gwaltownego pekniecia duzego guza dochodzi do silnego krwawienia do jamy brzusznej i zejscie z objawami wstrzasu. Przy mniejszych krwawieniach dochodzi do anemii, bladosci blon sluzowych spojowki, dziasla, apatii.
W tym wypadku warto zrobic nastepujace badania: morfologia krwi i oznaczenie czasu krzepniecia, RTG lub USG jamy brzusznej rozszerzone o klatke piersiowa w przypadku podejrzenia przerzutow do puc lub serca, punkcja jamy brzusznej w celu stwierdzenia obecnosci plynu lub laparotomie diagnostyczna chirurgiczne rozciecie powlok brzusznych w celu obejrzenia sledziony, mozna polaczyc z zabiegiem jej usuniecia.
Leczenie- usuniecie sledziony we wczesnym stadium, gdy nie doszlo do tworzenie przerzutow lub chemioterapia polaczona z usunieciem sledziony.
Rokowanie jest niepomyslne.zrodlo: H.G. Niemand P.F. Suter "Praktyka kliniczna: PSY", oraz L. Tilley F. Smith jr "5 minut konsultacji weterynaryjnej"

tekst: lek. wet. K. Krawczak

О, как...


Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron